ODDZIAŁ PTTK

ZIEMI GLIWICKIEJ

Ścieżki zostały wyznaczona na podstawie aktualnych znaków znajdujących się na gliwickich drogach (oznaczone odpowiednio znakiem C-13 lub jego pochodnymi). Oznaczono również przejazdy rowerowe.

Aktualnie najdłuższymi odcinkami ciągłej ścieżki rowerowej są drogi wzdłuż ulic:

  • ul. Perseusza (wraz z oznakowaną częścią ul Pionierów ok 2 km ścieżki rowerowej),
  • ul. Portowa (ok 2 km ścieżki rowerowej i 1,7 km ścieżki pieszo-rowerowej)
  • ul. Wyczłkowskiego (ok. 1,5 km bez wliczania braku oznakowania przy rondzie na skrzyżowaniu z ul. Gutenberga)
  • ul. Orlickiego (ok 0,8 km ścieżki rowerowej oraz 0,4 km pieszo-rowerowej, przy czym nie zawsze jest zachowana ciągłość ścieżki)
  • ul. Korfantego (0,5 km; przy czym brak oznakowania poziomego przy skrzyżowaniu z ul. Kościuszki oraz całkowity brak oznakowania przy placu Mickiewicza)
  • ul. Sikornik (ścieżka rowerowa o długości ok. 1,3 km + ok 0.2 km ścieżki pieszo-rowerowej)
  • ul. Bojkowska: w czerwcu 2014 r. oddano do użytku bardzo wygodny i bezpieczny (z oznaczonymi na czerwono przejazdami rowerowymi) drogę rowerową, (długość ok 2.7 km)
  • nowo oddane ścieżki na ul. Kujawskiej (ok. 3 km ścieżki rowerowei i pieszo-rowerowej),  ul. Akademickiej (ok 1 km ścieżki rowerowej) i ul. Panewnickiej (ok 0,5 km ścieżki rowerowej, oddane w 2017 r. po wybudowaniu Hali Gliwice

Warto również wspomnieć o drodze serwisowej wzdłuż autostrdy A4, gdzie dzięki staraniom gliwickich organizacji rowerowych został dopuszczony ruch rowerowy. Akatualnie odcinek ten - po mimo iż nie jest ścieżką rowerową - jest jednym z bardziej popularnych miejsc do jazdy na rowerze, rolkach czy bieganiu. Jest to spowodowane długim bo prawie 7-kilometrowym odcinkiem prawie prostej (pomijając kilka wjazdów na mosty) drogi asfaltowej.

 

Legenda:
  Ścieżka (droga) rowerowa, oznaczona znakiem C-13
  Ścieżka pieszo-rowerowa (ciąg pieszo-rowerowy)
  Brak ciągłości ścieżki na danym odcinku (brak ciągłości oznakowania: brak znaków pionowych lub poziomych lub ścieżka oznakowana jedynie w jednym kierunku)
  Droga polna lub inna nieutwardzona, oznaczona znakiem C-13
  Drogi inne, "przyjazne" dla rowerzystów
   
  Granica miasta Gliwice


Wszelkie błędy i zmiany proszę zgłaszać na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.