ODDZIAŁ PTTK

ZIEMI GLIWICKIEJ

W dniu 07.07.2018 r. zapraszamy na wycieczkę: Poznajemy najwyższy szczyt Beskidu Śląsko-Morawskiego; Republika Czeska – Łysa Góra.

W programie trasa przejścia: Visalaje – Vysni Mohelnice – Zimny – Łysa Góra – Luksinec – Butoranka – Ostravice. Czas przejścia trasy bez odpoczynków wynosi ok. 5.00 godz. Na trasie chata i bufety na Łysej Górze oraz restauracje w Ostravicy. Trasa liczy ok. 16 km długości przy przewyższeniu ok. 600 m.

Charakterystyka wycieczki i opis trasy pieszej

Dzisiejsza wycieczka została zaplanowana w masywie Łysej Góry, który stanowi centralną część Beskidu Śląsko-Morawskiego. Beskid ten jest bliźniaczą grupą górską w stosunku do Beskidu Śląskiego, a do 1968 r. obydwie części stanowiły jedną całość. Beskid Śląsko-Morawski leży całkowicie w Republice Czeskiej, a niewielki jej skrawek położony jest w granicach Słowacji. Z Beskidem Śląskim graniczy na wschodzie w dolinie Olzy i na Przełęczy Jabłonkowskiej już w Czechach. Najwyższym szczytem Beskidu Śląsko-Morawskiego jest Łysa Góra (1323), która zdecydowanie dominuje wśród otaczających ją wierzchołków. Wyrasta ponad górną granicę lasu i nazywana jest Matką Beskidu Śląskiego. Jej wierzchołek wieńczy charakterystyczna sylwetka wieży przekaźnikowej, pozostała po okresie istnienia bloku wschodniego, wówczas Łysa Góra stanowiła centrum radarowe i dowódcze wojsk Układu Warszawskiego. Niegdyś wierzchołek góry był goły, stąd jego nazwa, obecnie porasta go sztucznie wprowadzona kosodrzewina. Dawniej na szczycie istniały ładne schroniska: „Śląski Dom” zbudowany przez Niemców w 1895 r. (spłonął w 1973 r.) i „Bezrucova Chata” zbudowana przez Czechów w 1935 r. (spłonęła w 1978 r.).
W miejscu spalonych schronisk działają obecnie bufety-chaty: odbudowana Bezrucova chata, Desitka (dawny Kamenak), chatka narciarska Petka oraz nowa, drewniana i duża Chata Emil Zatopek – Maraton będąca samoobsługową Karczmą. Ze szczytu roztacza się świetna panorama na cały Beskid Śląsko-Morawski przez Beskid Śląski i Żywiecki aż po Tatry, widoczne są także grupy górskie Sudetów (m.in. masyw Śnieżnika).
    Z punktu wyjścia w Wyszalajach trasa wędrówki wiedzie najpierw krótkim odcinkiem wzdłuż szlaku zielonego do rozwidlenia Jeżanki (0,5 km), gdzie skręcamy w prawo na szlak czerwony i wzdłuż tych znaków przechodzimy całą drogę na Łysą Górę (9 km). Zaproponowana trasa jest dość łagodnym i równomiernym podejściem na królową Beskidu Śląsko-Morawskiego ze względu na stosunkowo nieduże przewyższenie do pokonania (do 600 m). W końcowej części wejścia na Łysą Górę wędrówka prowadzi równolegle do szosy dojazdowej na szczyt, kilkakrotnie ją przecinając, a z wielu miejsc trasy roztaczają sie ładne widoki na wschód i południe. Zejście z Łysej Góry do Ostrawicy wiedzie dalej wzdłuż znaków czerwonych i jest to najpopularniejszy szlak prowadzący na Łysą Górę o długości ok. 7 km charakteryzujący się znaczną deniwelacją (ok. 900 m). Na wierzchołku i przy trasie zejściowej znajdują się symboliczne miejsca z pamiątkowymi tablicami ku czci turystów, którzy stracili życie w górach. Przy zejściu w osiedlu Butorzanka roztacza się efektowna panorama szczytów w otoczeniu doliny Ostrawicy.
        Punktem końcowym wycieczki jest Ostrawica położona nad rzeką o tej samej nazwie. Ulokowana jest u podnóży najwyższych szczytów Beskidu Śląsko-Morawskiego – Łysej Góry (1323) i Smreka (1276). Jest jednym z głównych centrów turystyki, znajdują się tutaj liczne pensjonaty oraz domy wczasowe. Atrakcją przyrodniczą Ostrawicy jest pomnik przyrody „Koryto Ostrawicy”, utworzony na rzece w północnej części miejscowości przez skalne progi i baniory.  Wśród zabytków Ostrawicy należy wymienić: barokowy kościół św. Trójcy z 1789 r., murowany budynek wójtostwa z końca XVIII w. (obok kościoła św. Trójcy) oraz neogotycki kościół ewangelicki z 1874 r. (tzw. „kościółek na Wierszku”).

Zapisy trwają do dnia 04.07.2018 r. Zapraszamy.

 


PTTK um_gliwice Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych Młodzieżowy Dom Kultury wasko Nowiny Gliwickie
Wiadomości Powiatu Gliwickiego slazaczek tv imperium