przy Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej

Komisja Turystyki Szkolnej

2017.05.13 Park Szwajcaria

W sobotę 13.05.2017 Komisja Turystyki Szkolnej przy PTTK Ziemi Gliwickiej zorganizowała wycieczkę do Parku Szwajcaria w Gliwicach, połączoną z plenerem fotograficzno – malarskim. W wycieczce wzięli udział uczniowie z SP 13 z Panią Penką Grabanią, SP 18 i Pani Anna Błaż oraz SP 39 pod opieką Pani Bożeny Purchały i Pani Jadwigi Szandar. Utworzyła się nam całkiem pokaźna grupa tzn. 35 uczniów. Przewodnik, Pan Mirosław Czeczot przedstawił nam krótką historię parku.

Czytaj więcej...

2017.04.22 Wycieczka turystów na tropie historii regionu

Na trasie pieszej z dworca Katowic do Muzeum Śląskiego turyści z SP 13, 18, 39 wraz z opiekunami, zatrzymali się przy pomniku poległych powstańców i harcerzy oraz przy pomniku "Trzy Skrzydła" upamiętniającym trzy powstania śląskie (1919-20,21).

W nowej siedzibie Muzeum Śląskiego na terenie dawnej kopalni Katowice, zwiedzali wystawę - "Górny Śląsk na przestrzeni dziejów". Ekspozycja zabrała widzów w podróż przez charakterystyczne miejsca i wydarzenia, związane z historią Górnego Śląska. Zwiedzanie rozpoczęło się od wejścia do "Markowni" - kopalni Katowice. W sali poświęconej dziejom najdawniejszym, patrzymy na ulicę z okresu międzywojennego, widzimy jak wyglądał pałac arystokracji; stajemy się uczestnikami wydarzeń PRL-u; spotykamy się z historią "Solidarności"... Atmosfera wystaw przybliżyła zwiedzającym życie na Górnym Śląsku.

W ten sposób aktywni turyści mądrze spędzili wolny, sobotni czas. Uzupełnili wiedzę na temat historii własnego regionu.

Opiekunowie:
p. Anna Błaż, SP 18
p. Bożena Purchała, SP 39
p. Penka Grabania, SP 13
p. Jadwiga Szandar O/PTTK Gliwice

Zdjęcia: Jadwiga Szandar

Free Joomla Lightbox Gallery

RAJD „MARZANNA 2017”

Dnia 18.03.2017 r. odbył się VIII rajd „MARZANNA, RZECZYCE 2017” zorganizowany przez Komisję Turystyki Szkolnej Przy PTTK Ziemi Gliwickiej - przewodnik Mirosław Czeczot. Przy niesprzyjającej aurze uczestnicy zostali zapoznani z historią dzielnicy oraz obiektami, które znajdowały się na trasie.

Czytaj więcej...

IX TURYSTYCZNY BAL KARNAWAŁOWY

23 lutego zgodnie z tradycją Komisji Turystyki Szkolnej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 na osiedlu Obrońców Pokoju już po raz dziewiąty odbył się bal dla aktywnych turystów z gliwickich szkół. W balu wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 13 z Panią Penką Grabanią, Szkoła Podstawowa nr 14 pod opieką Pani Danuty Szyp, Szkoła Podstawowa nr 18 i Pani Anna Błaż oraz Szkoła Podstawowa nr 21 z Panią Iwoną Taracińską i Panią Beatą Połomską. Turyści ze Szkoły Podstawowej nr 39 będący gospodarzami imprezy bawili się pod okiem Pani Bożeny Purchały. Był to bal przebierańców, więc przy tej okazji można było nacieszyć oczy oryginalnymi strojami. W tym roku dominowały przebrania w wieczorowych czarnych barwach, ale prezentowały różne postacie. Wśród nich przeważały groźne i łagodne czarne koty, diabły i diablice, wiedźmy i czarownice. Dla równowagi kolorystycznej można było podziwiać strój krakowianki, pana Kleksa, niemowlaków, księżniczek i sportowców oraz całą gamę innych ciekawych kreacji. Nie zabrakło też poczęstunku w postaci bardzo słodkiego pączka. O oprawę muzyczną zadbała Pani Ania Syrica, a nad całym przebiegiem imprezy czuwała opiekunka Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego Pani Bożena Purchała, nauczyciele z zaproszonych szkół oraz przewodniczący Komisji Turystyki szkolnej Pan Mirosław Czeczot. W trakcie balu rozstrzygnięty został konkurs na NAJCIEKAWSZY STRÓJ KARNAWAŁOWY, a zwycięzcy otrzymali piękne dyplomy. Myślę, że bal możemy zaliczyć do udanych i będziemy cierpliwie czekać na kolejny. To przecież już za rok.

ZDJĘCIA

Bożena Purchała