ODDZIAŁ PTTK

ZIEMI GLIWICKIEJ

Zielone Gliwice
XIV Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego
17-18 września 2016

2016.09.06 2Pod hasłem „Zielone Gliwice” 17 i 18 września odbędzie się XIV edycja Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego. To cieszące się wielką popularnością święto miłośników przeszłości i kultury w tym roku przybliży nam dziedzictwo przyrody i problemy związane z jego ochroną zarówno w aspekcie historycznym jak i współczesnym. Program wydarzeń przygotowany przez Muzeum w Gliwicach  we współpracy z regionalnymi, a także miejskimi instytucjami i przedsiębiorstwami, Politechniką Śląską oraz lokalnym środowiskiem przyrodników i przewodników PTTK, jest bogaty i różnorodny. Na uczestników czekają wykłady i warsztaty edukacyjne. Nie zabraknie wycieczek autokarowych – do źródeł Kłodnicy i jedynego w naszym powiecie rezerwatu przyrodniczego, Lasu Dąbrowy. Wszystkim, których od zawsze intrygowały perypetie odpadków wrzucanych przez nas codziennie do kosza pokażemy kolejne etapy śmieciowej wędrówki.

Na Gliwickie Dni Dziedzictwa przygotowane zostały dwie wystawy planszowe. Pierwsza pod tytułem „Dawne parki miejskie w Gliwicach” – będzie nostalgiczną podróżą ku dawnym terenom zielonych Gleiwitz, z których tylko część przetrwała do chwili obecnej. Z kolei na planszach drugiej wystawy pt. „Zwierzęta w śródmieściu Gliwic” poznamy znanych i nieznanych przedstawicieli śródmiejskiej fauny.  

Wszyscy uczestnicy XIV GDDK wraz z przewodnikami zwiedzą zaprzyjaźnione Muzeum Geologii Złóż Politechniki Śląskiej oraz Muzeum Techniki Sanitarnej i Kanalizacji gdzie wysłuchają wykładów, a także wezmą udział w warsztatach przyrodniczych i ekologicznych.

Wykłady odbywać się będą  także w siedzibie Muzeum w Gliwicach. W sali konferencyjnej Willi Caro przypomnimy między innymi dziewiętnastowiecznych badaczy flory rejonu Gliwic,  opowiemy o zwierzętach żyjących obok nas w miejskiej przestrzeni, przypomnimy raz jeszcze o „mieście-ogrodzie” – koncepcji urbanistycznej przeniesionej na grunt naszego miasta przez Karla Schabika.

Atrakcje nie ominą także najmłodszych – dzieci i młodzież zapraszamy między innymi na przygotowane przez przyrodników warsztaty „Parki miejskie przyjazne dla ludzi i zwierząt”, a także na zajęcia poświęcone recyklingowi i takie, podczas których dowiemy się  o czym szumią knieje powiatu gliwickiego.

 17 i 18 września Gliwice będą miały kolor zielony – zapraszamy!

Program XIV GDDK

Program XIV GDDK do pobrania –ZIELONE GLIWICE – XIV GDDK PROGRAM

***

Uwaga! Ilość osób biorących udział w wycieczkach autokarowych, zajęciach edukacyjnych w Willi Caro i Zamku Piastowskim oraz oprowadzaniach i warsztatach w Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego i Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach jest ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

  • Dokonać rezerwacji na wycieczki autokarowe, zajęcia edukacyjne w Willi Caro i Zamku Piastowskim oraz oprowadzania i warsztaty w Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego i Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach, a także odebrać bilety na wycieczki autokarowe, można od 6 września 2016 r. wyłącznie w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (kino Bajka) ul. Dolnych Wałów 3, czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00, tel. (32) 231 38 55. Wycieczki autokarowe i udział w pozostałych wydarzeniach rezerwować można także pisząc na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Wiadomości prosimy wysyłać od godz. 10.00 6 września 2016 r. – maile wysłane wcześniej nie będą brane pod uwagę. W treści wiadomości prosimy o podanie nazwy i godziny wybranej wycieczki, ilości biletów, imienia, nazwiska oraz numeru telefonu.

Uwaga! Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 bilety/miejsca w ramach wybranej wycieczki, warsztatów czy zwiedzaniu.

Informacja dla osób biorących udział w wycieczkach

Ubiór: turystyczny, w zależności od pogody, ale zalecane jest pełne okrycie nóg i rąk, a także zabezpieczenie głowy.

Posiłki: we własnym zakresie, w trakcie wycieczki; nie przewiduje się przerw na posiłki i zakupy.

Warunki terenowe: to obszary przyrodnicze, stąd przebywanie w nich wiąże się z pewnymi uciążliwościami np. koniecznością poruszania się po leśnych ścieżkach, zaroślach, terenach podmokłych itp. należy też we własnym zakresie zabezpieczyć się przed owadami i kleszczami.

Muzeum w Gliwicach jako główny organizator GDDK ubezpiecza wszystkich uczestników wycieczek od następstw nieszczęśliwych wypadków podczas ich trwania.

Nadleśnictwo Rudziniec nie ponosi odpowiedzialności za uznane uszczerbki na zdrowiu podczas wycieczki po Rezerwacie Las Dąbrowa, które mogą być spowodowane siłami natury, np. wykroty, połamane konary drzew, wandalizm człowieka na kładkach drewnianych umożliwiających przejście przez cieki wodne oraz tereny podmokłe.

W przypadku wycieczek autokarowych z przyczyn niezależnych od organizatora czas trwania wycieczki może ulec zmianie. Za ewentualne opóźnienia organizator nie odpowiada.

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Partnerzy:
Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach
Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach
Muzeum Geologii Złóż im. Cz. Poborskiego przy Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej
Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Rudziniec
Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”
Przedsiębiorstwo Składowania i Utylizacji Odpadów Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach
PTTK Oddział Ziemi Gliwickiej
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach
Remondis Gliwice Sp. z o.o.
Śląskie Centrum Recyklingu Sp. z o.o. w Gliwicach
Śląskie Towarzystwo Entomologiczne
Starostwo Powiatowe w Gliwicach
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach
Wydział Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej

2016.09.06

 


PTTK um_gliwice Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych Młodzieżowy Dom Kultury wasko Nowiny Gliwickie
Wiadomości Powiatu Gliwickiego slazaczek tv imperium