przy Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej

Komisja Turystyki Szkolnej

2017.10.20-21 Sejmik Młodzieżowy dla aktywu SKKT – PTTK

Sejmik Aktywu Młodzieżowego
SKKT - PTTK
Cieszyn 20-21.10.2017r.

Udział w Sejmiku wzięli turyści SP 13, 14, 18, 21,39 i 41 oraz 9 opiekunów w tym 3 organizatorów i dyrektor MDK Pan Piotr PIELKA.

Zakwaterowanie – Schronisko Młodzieżowe w Cieszynie.

Zwiedzanie z przewodnikiem:

I dzień 20.10 – Wenecja Cieszyńska- Góra Zamkowa z rotundą XI w pw. św. Mikołaja, wejście na wieże piastowską – Olza przez most graniczny, teatr im. A. Mickiewicza, drukarnia cieszyńska- (linoryty projekt i odbitki wykonane przez dzieci, Studnia 3 braci, Rynek, park miejski.

Obiad w restauracji „Jak u mamy” Powrót do schroniska i konkursy:

  1. Poznajemy gwarę cieszyńską:

- I m-ce SP 18, II m-ce SP 39, III m-ce SP 13

     2. Scenka rodzajowa- „Jestem przewodnikiem po Cieszynie” – wyróżnienie dla

             SP 18.

  1. „Na Góralską nutę”- odśpiewanie 2 piosenek- „Płyniesz Olzo”, „Gronie nasze Gronie” przy akompaniamencie kapeli „WAŁASI” – równorzędne 4 pierwsze m-ca SP 14, 13, 18, 39- solistów nagrodzono medalami.
  2. Konkurs plastyczno – techniczny pt. „Mały konstruktor – Budowa Wieży” – z różnych materiałów - I m-ce SP 39, II m-ce SP 14, III m-ce SP 13 i SP 21.

Turyści otrzymali teksty piosenek, tekst z legendą o powstaniu Cieszyna ( studnia 3 braci) o rzece Olzie – o Cieszyniance a oprócz tego bardzo wnikliwie, szczegółowo opowiadał przewodnik o ciekawych miejscach, te wiadomości przydały się młodzieży do konkursów.

Wieczorem odbyło się wspólne śpiewanie piosenek góralskich i turystycznych przy
akompaniamencie skrzypiec i gitary Piotra Pielki. Wszyscy turyści otrzymali rzeczowe upominki, a zwycięscy dyplomy i medale.

II dzień 21.10 - wyjazd do Muzeum Ustrońskiego i „Parku niespodzianek” w Ustroniu. Pogoda była słoneczna, Cieszyn i Ustroń piękny, Polskie Babie Lato dopisało. Organizatorzy zdali egzamin na 6. Dzieci zadowolone, zdrowe , o 15,00 wróciliśmy z powrotem do Gliwic.

Podziękowania za współpracę otrzymali: kapela „WAŁASI” , przewodnik i dyr. MDK Pan Piotr Pielka. Nagrody rzeczowe uzyskaliśmy z muzeum w Cieszynie z Zamku Cieszyńskiego, ze Starostwa oraz od prywatnych darczyńców. Zdjęcia na stronę wykonała M. Łapszyńska, sprawozdanie J. Szandar.

 Organizator – Komisja Turystyki Szkolnej

Zdjęcia: Magdalena Łapszyńska

Free Lightbox Gallery