przy Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej

Klub Krajoznawstwa i Ochrony Przyrody

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/kkiop/2014/2014.07.02 nie strzelac do bocianow

Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/cache/jw_sig/jw_sig_cache_4067590f3b_afisz_libanski.jpg' for writing: Permission denied in /vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/plugins/content/jw_sig/jw_sig/includes/helper.php on line 152

2014.07.02 NIE STRZELAĆ DO BOCIANÓW

W marcu prasa podała bulwersującą wiadomość o tym, że w Libanie masowo strzela się do ptaków migrujących, które przelatują nad Libanem w drodze do Europy. Giną nasze bociany, jaskółki, myszołowy jak i wiele rzadkich gatunków ptaków. Strzela do nich kto może a nawet chłopcy niewiele więksi od strzelby.

W Libanie od 1994 roku obowiązuje zakaz polowań na bociany i inne ptaki wędrowne, a obie religie Libańczyków (60% muzułmanie , 40% chrześcijanie) nakazują szacunek dla tego niezwykłego ptaka. W starożytnej Grecji zabicie bociana mogło być karane śmiercią. Dla nas Polaków, krzywdzenie boćka jest jak świętokradztwo, stąd nasze oburzenie i niedowierzanie. Tymczasem skala polowań na ptaki wędrowne jest o wiele bardziej przerażająca i nie dotyczy tylko Libanu.

Nasze bociany, wędrując z południa Afryki, lecą szlakiem wschodnim przez Bliski Wschód i Bałkany. Omijają Morze Śródziemne, gdyż nie potrafią szybować nad wodą. Tłoczą się nad Bosforem; przelatuje ich tam jesienią nieco ponad pół miliona. Wiosną w Libanie, Syrii i Izraelu, po trudach wędrówki przez Saharę i Sahel, przed pokonaniem ciesniny odpoczywają, koczują, nabierają sił. I giną z rąk ludzi, którzy nie są głodni pokarmu a jedynie głodni wrażeń. Gdyby wiedzieli co czynią, jak wielką krzywdę wyrządzają swojej i naszej przyrodzie, jak bezmyślnie trwonią cuda natury...

Aby kogoś pokochać, trzeba go poznać. Stąd mądra akcja informacyjna ze strony polskiego ambasadora w Libanie oraz organizacji chroniących ptaki.

Organizacje przyrodnicze: Grupa Ekologiczna, Grupa Badawcza Bociana Białego , Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”, Stacja Ornitologiczna MiIZ PAN, lokalne i regionalne grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, wystosowały apel do ambasadora Libanu w Polsce, Soni Abu Azar. Proszą w nim o podjęcie, wszelkich możliwych kroków dla rozwiązania problemu i poprawy sytuacji ptaków migrujących przez terytorium Libanu

Do akcji włączył się ambasador Polski w Libanie, który uważa, że kluczową sprawą jest kampania informacyjna oraz respektowanie przyjętego w 1994 roku w Libanie prawa zakazującego zabijania dzikich ptaków. Ambasada RP w Bejrucie pozostaje w bezpośrednim kontakcie - nawiązanym jesienią 2013 roku z jej inicjatywy - z pozarządowymi organizacjami ochrony przyrody w Polsce i w Libanie.

Polskie organizacje pozarządowe nawiązały współpracę z libańską organizacją T.E.R.R.E Lebanon, co zapoczątkowało kampanię edukacyjną w libańskich szkołach i uczelniach. W ramach kampanii przygotowano arabskojęzyczną ulotkę informacyjną, plakat nawołujący do ochrony bocianów oraz film prezentujący ten gatunek. Z pomocą libańskich przyrodników materiały edukacyjne rozpowszechniane są w internecie, przekazywane do ośrodków naukowych, na uczelnie i do wszystkich zainteresowanych.

Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Libanie, Wojciech Bożek spotkał się z ministrem środowiska Libanu, Mohammadem Machnouk. Jednym z głównych tematów rozmowy była ochrona ptaków migrujących nad Libanem, zwłaszcza bociana białego. Minister Machnouk zadeklarował zaangażowanie resortu środowiska w kampanię dotyczącą ochrony ptaków migrujących. Poinformował także o przyjętym 7 kwietnia 2014 r. przez rząd Libanu dekrecie ustanawiającym służbę ochrony przyrody. Decyzja otwiera drogę do stworzenia wyspecjalizowanej służby kontrolującej przestrzeganie prawa dotyczącego polowań.

Tekst opracowano na podstawie artykułu dr.Andrzeja Kruszewicza zamieszczonego w tygodniku VIVA z 10.04.2014 w dziale CUDA ŚWIATA. Zamieszczone ulotki pochodzą ze strony libańskiej organizacji T.E.R.R.E Lebanon.

{gallery}kkiop/2014/2014.07.02 nie strzelac do bocianow{/gallery}

 

Zdjęcia bocianów są mojego autorstwa.

Aleksandra Koterbicka.