przy Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej

Klub Krajoznawstwa i Ochrony Przyrody

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/kkiop/2014/2014.06.11_kreta

Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/cache/jw_sig/jw_sig_cache_44d4385c12_agia_triada.jpg' for writing: Permission denied in /vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/plugins/content/jw_sig/jw_sig/includes/helper.php on line 152

2014.06.11. KRETA WYSPA NAJSTARSZEJ CYWILIZACJI

KRETA- znaczy po grecku silna, jest największą wyspą grecką i piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską. Największym miastem jest Heraklion., inne większe miasta to Chania, Retimno, Ajas Nikolaos.

KNOSSOS - ruiny pałaców minojskich odkrytych w 1899 roku przez Arthura Evansa są największą atrakcją turytyczną wyspy.

W wyniku prac prowadzonych przez Evansa w latach 1899-1905 zostały odsłonięte ruiny pałacu o pow 17,4 tys m2.

Dalsza trasa wycieczki została podzielona na objazd wschodniej a następnie zachodniej części wyspy.

Wschodnia część wyspy.

MONASTYR TOPLOU

Słynny monastyr Toplou zachował dawną turecką nazwę (klasztor armatni) nadaną na pamiątkę czasów weneckich, gdy był jedną z najważniejszych twierdz wschodniej części Krety. Prawdziwa nazwa monastyru, Panagia Akrotiriani, czyli "Matka Boska z Przylądka", jasno określa jego położenie geograficzne. Przyjmuje się, że Moni Toplou został założony w XIV ,budowla posiada dwa przęsła, z których północne, odpowiadające pierwszemu kościołowi z XIV w., jest ozdobione freskami przedstawiającymi sceny z Ewangelii.

PLAŻA w VAI - nazywana też plażą palmową jest jedną z najpiękniejszych plaż na Krecie. Dookoła porasta ją las z 4000 tys. palm.

W przeszłości rejon ten był okupowany przez hipisów, którzy zamienili ten obszar w jedno wielkie śmietnisko. W 1980 roku plaża została objęta programem ochronnym i od tej pory zjeżdżają tu turyści z całego świata.

MONI ARKADIOU - klasztor z XVI w.

Jest słynny jako miejsce zażartej walki z Turkami w trakcie powstania na Krecie w latach 1866-1869. Dla mieszkańców Krety i Greków jest symbolem pamięci narodowej, pomnikiem męczeństwa i walki o niepodległość.

W listopadzie 1866 Turcy w sile 15 tys. żołnierzy i 30 dział otoczyli klasztor, gdzie ukrywało się kilkuset powstańców i około 700 kobiet i dzieci. Po kilku dniach oblężenia Turcy przedarli się przez mury. Kobiety i dzieci ukryły się w prochowni którą obrońcy zdecydowali wysadzić w powietrze. Wszyscy ukryci oraz kilkuset żołnierzy tureckich zginęło Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w Europie i miało duże znaczenie dla powstania republiki Krety w 1898.

FAJSTOS - to ruiny starożytnego miasta i pałacu, położone na południu Krety. Powstanie pałacu datuje się na ok. 2000 rok p.n.e., później został zniszczony w wyniku trzęsienia ziemi, odbudowany i ponownie zniszczony. Zachowane fragmenty wskazują na to, że pałac miał więcej niż jedną kondygnację. Fajstos posiadało także własny port. Ruiny zostały odkryte dopiero na początku XX w.Podczas prac archeologicznych odnaleziono tu słynny dysk z Fajstos - gliniany dysk z symbolami, które przypominają pismo linearne A.

WĄWÓZ ZMARŁYCH - malowniczy wąwóz na wschodnim krańcu wyspy gdzie w wydrążonych jaskiniach Minojczycy chowali zmarłych.

Zachodnia część wyspy

JEZIORO KOURNAS - jedyne słodkowodne jezioro na Krecie. Niewielki i stosunkowo płytki zbiornik wodny o pow około 580 tys m2 i maksymalnej głębokości około 45m, zasilany jest przez górskie podziemne strumienie, które tworzą dwa źródła znajdujące się w południowo wschodniej części jeziora.

KLASZTOR PREVELI - pod wezwaniem Św.Jana, został założony w średniowieczu przez możnowładcę Prevelisa; składał się z dolnego klasztoru (obecnie ruiny) i górnego, obecnie działającego i udostępnionego zwiedzającym. Klasztor stanowił ważny punkt oporu przeciwko okupacji tureckiej w XVIII i XIX wieku oraz niemieckiej podczas II wojny światowej. Mnisi pomogli wielu Anglikom, Australijczykom i Nowozelandczykom uciec z wyspy łodzią podwodną do Egiptu.

FRANGOKASTELLO - niewielka twierdza zbudowana przez Wenecjan na przestrzeni czterech lat poczynając od 1371 r., składa się z czterech kwadratowych wież, połączonych ścianami osłonowymi. Nad głównym wejściem widnieje skrzydlaty lew św. Marka. Za czasów panowania Turków w 1828 r. rebelianci dążący do wyzwolenia Krety i Grecji spod okupacji tureckiej przejęli panowanie nad twierdzą, ale w maju rozegrała się tu krwawa bitwa między rebeliantami (sześciuset Greków) a kilkutysięczną armią osmańską, która zdobyła twierdzę.

RETHIMNO - trzecie co do wielkości miasto Krety. Swoją świetnośc przeżywało w XVI i XVII wieku, kiedy było pod panowaniem Wenecjan. Z tego okresu pochodzi potężna Fortezza i mały port wenecki. Fortezza to największy zamek na wyspie, wewnątrz znajduje się meczet Sułtana Ibrahima i teatr. Turystów z całego świata przyciąga starówka z wąziutkimi uliczkami, licznymi zabytkami tureckimi i weneckimi.

WĄWÓZ SAMARIA – to jedna z najbardziej ekscytujących atrakcji Krety. Wąwóz należy do najdłuższych w Europie i liczy ok. 18 km, a trasa jego przejścia zaczyna się ok. 45 km na południe od Chanii i objęta jest Parkiem Narodowym. Nazwa wąwozu pochodzi od wyludnionej obecnie wsi Samaria, która położona jest w szerszym odcinku między skałami.

AGIA TRIADA - Kościół Świętej Trójcy, dość surowa architektura zewnętrznej budowli skrywa piekną świątynię położoną na wewnętrznym dziedzińcu.

KLASZTOR GOUVERNETO - zbudowano w 1548 roku, w 1821 zniszczony na skutek pożaru, następnie odbudowany.Pełnił niegdyś funkcję obronną, więc wyglądem przypomina twierdzę. Od 2005 roku. w klasztorze prowadzone są prace konserwatorskie. Kompleks klasztorny na planie kwadratu posiada renesansową fasadę, ze współczesną dzwonnicą oraz kopułę z weneckimi elewacjami. Wyposażenie klasztoru pochodzi głównie z XIX wieku. Obecnie znajduje się tu maleńkie muzeum przedmiotów liturgicznych i ikon z okresu bizantyjskiego.

Z Gouverneto związana jest legenda o św. Janie Pustelniku, który wraz z 98 towarzyszącymi mu pustelnikami zamieszkał w pobliskich grotach. Zmarł zastrzelony przypadkowo przez myśliwego. Grota, którą zamieszkiwał św. Jan z Gouverneto istnieje do dziś.

CHANIA - drugie co do wielkości miasto Krety, założone przez Wenecjan, na miejscu starożytnego, istniejącego ok. 3400 r.p.n.e minojskiego osiedla Kydonia.Obecnie Chania słynie z atrakcyjnej nadbrzeżnej dzielnicy portowej i charakterystycznej weneckiej zabudowy.

{gallery}kkiop/2014/2014.06.11_kreta{/gallery}

Relację kol. Łudmiły Kapłon z wycieczki na Kretę, (maj 2014) opracowała A. Koterbicka.

Zdjęcia: Ludmiła Kapłon.