przy Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej

Klub Krajoznawstwa i Ochrony Przyrody

2014.05.14 W POSZUKIWANIU LEGENDY

Zapoznaliśmy się z obszernymi fragmentami książki -„STARY”, młodzi i morze, a właściwie z przeżyciami uczestników polskiej wyprawy, która przepłynęła szczęśliwie Przejście Północno Zachodnie w 2007 roku.

PRZEJŚCIE PÓŁNOCNO-ZACHODNIE

Przejście Północno-Zachodnie – morska droga z Europy do wschodniej Azji prowadząca drogami wodnymi wewnątrz Archipelagu Arktycznego. Istnienie tego szlaku zostało teoretycznie udowodnione przez angielskich geografów w końcu XV wieku. Historia prób pokonania przejścia jest długa, ale pierwszym który tego dokonał w kilku etapach w latach 1903- 1906, był Roald Amundsen. Płynął na statku Goja, spędził w Arktyce trzy zimy, był bliski utraty statku, ale udało mu się.

100 lat po Amundsenie polacy chcą przebyć ten szlak. Załoga jachtu to :Dominik Bac (zdjęcia podwodne),Konstanty Kulik ( zdjęcia podwodne), Sławomir Skolnicki, Agnieszka Strużyk, Tomasz Szewczyk, Jacek Wacławski.

Wyprawę polacy rozpoczęli z Grenlandii, aby po 100 dniach zawinąć do celu – portu w Vancuver w Kanadzie.

Dzięki załączonym do książki mapom , mogliśmy prześledzić ich drogę:

Zatoka- DISCO- jej cechą charakterystyczną jest bardzo intensywny spływ jęzorów lądolodu z Grenlandii, skąd odrywają się liczne góry lodowe.Zasolenie wód 34 promile.

Ziemia Baffina- największa wyspa Archipelagu Arktycznego. W latach 80-tych X wieku odkryta przez Eryka Rudego.Na wyspie osada Pond Inlet mająca lotnisko.

Cieśnina Bellota- około 2 km szerokości i 25 km długości. W cieśninie często pojawiają się silne prądy wodne w obu kierunkach, o prędkości dochodzącej do 15 km/h co w połączeniu z pływającymi w niej górami lodowymi stwarza ogromne niebezpieczeństwo żeglugowe.

Gjoa Haven- miejscowość na Wyspie Króla Jerzego, w której Amundsen spędził blisko dwa lata.

Morze Beauforta-prawie przez cały rok pokryte jest lodem, tylko w sierpniu i na początku września lód przy brzegach się kruszy, jedno z najzimniejszych mórz świata.

Morze Czukockie-, za pośrednictwem cieśniny Beringa, łączy się z Oceanem Spokojnym.

Cieśnina Beringa- szerokość 85 km, głębokośc 36- 70 m. W środku cieśniny dwie wyspy: rosyjska Duża Diomeda (W. Ratmanowa) i należąca do St.Zjednoczonych Mała Diomeda, pomiędzy nimi przebiega linia zmiany doby i granica między Rosją a USA.
Wyspy zostały odkryte 18 sierpnia 1728 roku przez duńskiego podróżnika Vitusa Beringa. Właśnie w tym dniu cerkiew prawosławna czci pamięć św. Diomedesa, stąd nazwa wysp.

Port Vancuver-Kanada -cel wyprawy polaków, serdeczne powitanie przez polonię kanadyjską.

Opracowanie:Zofia Jasnowska -Grenczak