przy Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej

Klub Krajoznawstwa i Ochrony Przyrody

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/kkiop/2014/2014.05.07_kosciol_matki_boskiej_bolesnej_w_brzeczkowicach

Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/cache/jw_sig/jw_sig_cache_231ea29330_brzęczkowice_-_kościół_pw__matki_boskiej_bolesnej_01.jpg' for writing: Permission denied in /vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/plugins/content/jw_sig/jw_sig/includes/helper.php on line 152

2014.05.07 TEMAT : Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Brzęczkowicach

Brzęczkowice -osiedle Mysłowic, w jego wschodniej części płynie rzeka Przemsza, będąca naturalną granicą z Jaworznem i Sosnowcem. Miejscowość nazywana też jest Brzęczkowice-Słupna. Słupna jest jedną z najstarszych dzielnic Mysłowic leży pomiędzy Centrum a Brzęczkowicami.

Myśl o utworzeniu parafii Brzęczkowice-Słupna powstała w latach 30- tych XX w.
W 1935 roku gmina ta liczyła 4 tys. mieszkańców, co było wystarczającą liczbą wiernych, aby starać się o samodzielną placówkę duszpasterską. Ponadto mieszkańców motywował fakt, że tu się urodził i często przyjeżdżał kard. August Hlond, Prymas Polski.

Prace przy budowie kościoła rozpoczęły się w lipcu 1945 roku, a w czerwcu 1949 kościół został poświęcony.

Architektoniczny projekt brzęczkowickiego kościoła stworzył Henryk Gambiec z Ligoty. Kościół ma nawę z dwoma podcieniami i centralnie podwyższonym prezbiterium. Beczkowe sklepienie pokryte jest mozaiką wywołującą wrażenie firmamentu.

Autorem i wykonawcą całości wnętrza kościoła jest uczeń Ksawerego Dunikowskiego -Henryk Burzec. W szczególności polecam uwadze Drogę Krzyżową – Ks. Maroń określił ją jako największe dzieło w tym kościele, cytuję Jego słowa : „każdy obraz dowodzi, że rzeźbił go artysta, który dobrze się zastanowił nad każdą postacią i mocno wierzył w to co stworzył.

Nazwy poszczególnym stacjom nadał ks. dr. Józef Gawor a teksty rozważań do nich ułożyli parafianie, np.

Stacja II Ostatnia Droga .

Wyboista czy równa? Pełna zakrętów czy prosta? Z cierpieniem czy bez? Mnożą się pytania. Ale odpowiedź mam jedną-zawsze wpisana była w Twoją ostatnią drogę. Moja wydawała się krótka. Ale wyrwałeś mnie od śmierci i kazałeś iść w imię Twojej miłości. Dorosłem. Idę, choć jest to ciągle droga pod prąd, przeciwna modom współczesnego świata. Idę, niosąc w sercu Twą miłość i nadzieję.

(Paweł, emeryt górnik)

Nad Drogą Krzyżową artysta pracował osiem miesięcy, każda stacja ma 5m długości i 2 m szerokości.

Chrzcielnica , też ciekawy element wnętrza, została wykonana przez Georga Schneidera z Monachium.

Dostępna jest Publikacja „Najwspanialsze dzieło”-Droga Krzyżowa, wydana w roku beatyfikacji Jana Pawła II.

Do Brzęczkowic można dojechać z Katowice, skąd tramwajem (ul Warszawska) do Zajezdni i dalej autobusem do Brzęczkowic-przystanek KOŚCIÓŁ, wracać zaś przez Wesołą-Tychy .Pociągiem relacji Katowice – Oświęcim, również dojedziemy do Brzęczkowic.

 

{gallery}kkiop/2014/2014.05.07_kosciol_matki_boskiej_bolesnej_w_brzeczkowicach{/gallery}

 

Tekst i zdjęcia: Leon Hupka