Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/kkiop/2014/2014.04.02_lasy_pelne_zycia

Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/cache/jw_sig/jw_sig_cache_69edacde2d___bocian_czarny.jpg' for writing: Permission denied in /vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/plugins/content/jw_sig/jw_sig/includes/helper.php on line 152

2014.04.02 TEMAT: LASY PEŁNE ŻYCIA

1. BOCIAN CIEMNEGO LASU

2. LEŚNA BRAĆ

3. GDY GRZYB Z GLONEM W JEDNYM STANĘLI DOMU

TVP POLONIA emitowała cykl filmów przyrodniczych pod współnym tytułem „DZIKA POLSKA”.Treść jednego z nich p.t „LASY PEŁNE ŻYCIA”, postanowiłam przybliżyć klubowiczom.

BOCIAN CIEMNEGO LASU

Pięknie o bocianie czarnym opowiadali w czasie wędrówki po terenie Nadleśnictwa Knyszyn, prof. Piotr Profus i dr Romuald Mikusek.

O bocianie czarnym.

W Europie Środkowej to rzadki ptak lęgowy żyjący w lasach liściastych i mieszanych, gdzie są małe prześwietlenia, na podmokłych łąkach, stawach i trzęsawiskach. Tu zakłada gniazdo w koronach drzew liściastych lub iglastych, w górach także na skałach. W Polsce spotkać go można na całym obszarze kraju, również w górach. Jest nielicznym ptakiem lęgowym – polską populację szacuje się na około 1500- 2300 par (Neubauer i inni 2011). Jego obecności sprzyjają bobry , które swoimi budowlami powodują powstawanie płytkich rozlewisk na terenach leśnych.

Ptak podlega ścisłej ochronie gatunkowej. W ramach działań „Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego towarzystwa Ochrony Ptaków”, objęty jest projektem „Aktywna ochrona bociana czarnego w Południowej Wielkopolsce”. Podobny projekt prowadzony jest na Mazowszu przez Towarzystwo Przyrodnicze „BOCIAN”.

LEŚNA BRAĆ

Film archiwalny, poświęconyw był w całości Arturowi Taborowi- jednemu z najwybitniejszych polskich fotografów przyrody. Wspominali pracę z Nim: jego brat Jacek Tabor, Tomasz Kłosowski, Paweł Kowalski i Przemysław Nawrocki.

Artur Tabor

Polski fotografik i filmowiec, autor filmów przyrodniczych, podróżnik.Zginął tragicznie 2 lipca 2010 roku, podczas realizacji kolejnego filmu w Uliestai w Mongolii, spadł ze skały i zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

Autor wielu albumów i filmów przyrodniczych. Wraz z Tomaszem Kłosowskim współtworzył cykl programów telewizyjnych „DZIKA POLSKA”.

W uznaniu twórczości Artura Tabora Senat Rzeczypospolitej odznaczył go pośmiertnie medalem DOBRO RZECZYPOSPOLITEJ NAJWYŻSZYM PRAWEM.

GDY GRZYB Z GLONEM W JEDNYM STANĄ DOMU

Tomasz Kłosowski i profesor WiesławFałtynowicz , wędrując po Wigierskim Parku Narodowym, opowiadali o porostach, ich budowie i gatunkach występujących na tym terenie.

O porostach.

Porosty – tradycyjna nazwa organizmów składających się z grzybów tworzących obligatoryjne symbiozy głównie z prokariotycznymi cyjanobakteriami,(Cyanobacteria) lub eukariotycznymi zielenicami (Chlorophyta).

Są to organizmy pionierskie, porastające korę drzew, kamienie, gleby najbardziej ubogie i raczej suche. Występują niemalże na wszystkich długościach i szerokościach geograficznych. Na świecie znanych jest ponad 17 tys. opisanych dotychczas gatunków z czego w Polsce występuje ok. 1600.

Wykaz porostów objętych obecnie w Polsce ochroną gatunkowa ścisłą i częściową zawiera Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 lipca 2004 r.
W Polsce występuje od 217 do ok. 240 gatunków objętych ochroną, w zależności od przyjętej listy gatunków występujących w kraju.

{gallery}kkiop/2014/2014.04.02_lasy_pelne_zycia{/gallery}

Opracowała:Jadwiga Szandar