Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/kkiop/2014/2014.03.26 _sladami_sw_jana_nepoucena

Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/cache/jw_sig/jw_sig_cache_eb46d32446_2013-02-12_kuźnia_raciborska'''.jpg' for writing: Permission denied in /vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/plugins/content/jw_sig/jw_sig/includes/helper.php on line 152

2014.03.26 ŚLADAMI ŚW. JANA NEPOUCENA

Spotkanie w całości poświęcone było postaci Św. Jana Nepomucena i składało się z trzech części:

1. Na początku obejrzano film produkcji czeskiej z 2008 roku pt. ‘Święty Jan Nepomucen’ emitowany przez program religia TV, przybliżający widzowi sylwetkę królewskiego spowiednika i jego drogę do świętości.
  2. Kolejna część spotkania to prezentacja multimedialna pt.: REGIONALNA MIĘDZYNARODOWA ODZNAKA TURYSTYCZNA „Szlakami Św. Jana Nepomucena”, której głównym celem było przybliżenie regulaminu w/w odznaki i zachęcenie klubowiczów do jej zdobywania, a co za tym idzie, do poznawania miejsc związanych z kultem tego świętego.
  3. Ostatnia część to pokaz slajdów zdjęć autorki wykonanych w trakcie zdobywania odznak: brązowej i srebrnej oraz prezentacja kroniki i rejestru (czyli niezbędnych elementów wymaganych regulaminem odznaki), a także samych zdobytych odznak.

KIM BYŁ ŚW. JAN NEPOMUCEN?

Św. Jan Nepomucen urodził się w 1348 roku w Pomuku koło Pragi w Czechach. Pierwszą konkretną informację na temat Jana Nepomucena odnajdujemy w zapiskach kurii biskupiej w Pradze, w których to figuruje jako notariusz arcybiskupa Jana Jenzenstaina. Wiemy też, że Jan studiował prawo na uniwersytecie w Pradze, a w latach 1382-1387 kształcił się w Padwie, gdzie otrzymał tytuł doktora prawa. Powrócił do Pragi, gdzie został mianowany kanonikiem parafii św. Piotra i Pawła. W 1390 roku zostaje mianowany arcydiakonem i obejmuje funkcję Proboszcza w Saaz. Po krótkim czasie arcybiskup Pragi mianuje Jana zaszczytnym i wpływowym tytułem wikariusza generalnego.

W Pradze narastał w tym czasie konflikt pomiędzy królem Wacławem IV Luksemburczykiem i arcybiskupem, bezpośrednim przełożonym Jana. Nepomucen, będąc mediatorem zwaśnionych stron, został uwięziony przez króla. 20 marca 1393 roku poddanego torturom, półprzytomnego duchownego zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy, przepływającej przez Pragę.

Według zapisków kronikarzy z tamtych lat, Jan zginął, ponieważ odmówił ujawnienia tajemnicy spowiedzi królowej Zofii, którą król podejrzewał o zdradę. Ciało męczennika znaleziono dopiero po upływie kilkunastu dni. Został pochowany 17 kwietnia 1393 roku w kościele św. Krzyża, skąd później prochy zmarłego przeniesiono do Katedry w Pradze.

Kult Jana Nepomucena szybko zaczął się szerzyć pośród wiernych. Pojawiały się coraz nowsze legendy i zapiski z życiorysu księdza, o którym mówiono „Błogosławiony”. Często przyzywano imię Jana Nepomucena wśród patronów Pragi oraz Czech. Proces beatyfikacyjny rozpoczęto dopiero w 1710 roku. Po 10–ciu latach papież Innocenty XIII uznaje Jana Nepomucena za Błogosławionego zatwierdzając tekst Liturgii Godzin ku Czci Błogosławionego. 19 marca 1729 roku Papież Benedykt XIII ogłasza Jana Nepomucena Świętym.

{gallery}kkiop/2014/2014.03.26 _sladami_sw_jana_nepoucena{/gallery}

Opracowanie spotkania na podstawie dostępnych źródeł internetowych: Magdalena Łapszyńska

Zdjęcia oraz prezentacja PowerPoint: Magdalena Łapszyńska