przy Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej

Klub Krajoznawstwa i Ochrony Przyrody

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/kkiop/2014/2014.01.22 wycieczka do indii2

Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/cache/jw_sig/jw_sig_cache_9102c97587_p1000815.jpg' for writing: Permission denied in /vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/plugins/content/jw_sig/jw_sig/includes/helper.php on line 152

2014.01.29 WYCIECZKA DO INDII CZ 2

Autorka prezentacji: EWA BOHOSIEWICZ

FORT AMBER

Stolica stanu Dżajpur wybudowany w XVI w. usytuowany na zboczu wzgórza, skąd widać jezioro Maota. Tu spotkała nas największa atrakcja wycieczki – jazda na słoniach.

DŻAJPUR

Stolica Radżastanu - różowe miasto. W XIX w. Maharadża w ramach przygotowań do wizyty księcia Walii, polecił pomalować elwacje budynków starego miasta na kolor różowy utożsamiany w Indiach z gościnnością.

HAWA MAHAL

Pałac Wiatrów wzniesiony w 1799 r. z inicjatywy maharadży Sawai Pratap Singha. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Jaipuru, budowla w praktyce składa się głównie z fasady. Została umieszczona przy jednej z głównych ulic, aby umożliwić damom dworu, obserwowanie życia ulicy, ma 953 małe okna.

DŻANTAR MANTAR – OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE

Zbudowane przez maharadżę Dżai Singh (1699-1743) za jego życia powstało pięć obserwatoriów astronomicznych w Delhi, Waranasi, Udżain, Mahutrze i największe w Dżajpurze budowane przez 8 lat. Składa się z 14 obiektów służących do ustalania pozycji gwiazd, dat zaćmienia słońca i księżyca. Zegar słoneczny Samrat Yantra o wysokości 27 metrów podający czas co do sekundy.

FORT-DŻAJGARH

Zbudowany w XVIII w. na jego terenie znajdują się duże zbiorniki wodne, znajduje się też teatr lalek charakterystycznych dla regionu.

CITY PALACE

Kompleks ogrodów, dziedzińców i budynków pałacowych. Jego początki sięgają XVIII w. ale w XIX a nawet na początku XX w. był systematycznie rozbudowywany. Do najciekawszych budowli na jego terenie należą: Pałac Powitań, Sala Audiencji Prywatnych, Sala Audiencji Publicznych. Ciekawym eksponatem w Pałacu są kilkusetlitrowe srebrne kadzie, w których maharadża wiózł wodę z Gangesu aby używać jej do picia w czasie wizyt w Anglii.

PUSZKAR (PUSHKAR)

Święte miasto, ośrodek kultu boga Brahmy z jego świątynią, leżące nad jeziorem o tej samej nazwie, wody jeziora mają własności uzdrawiające i uważane są za święte.

Puszkar to obecnie ważny ośrodek turystyczny i miejsce słynnych targów wielbłądzich.

ŚWIĄTYNIA GALTA

Piękna świątynia położona na skałach, świetnie wkomponowana w krajobraz, mieszkają w niej bramini no i małpy uważane za święte. Dla turystów niedostępna.

FATEHPUR SIKRI

Doskonale zachowany zespół architektoniczny dawnej stolicy Wielkich Mogołów. Miasto założone w 1571 r. a w 1585 opuszczone, prawdopodobnie z powodu braku pitnej wody.

W 1986 r. zespół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO .

TADŹ MAHAL

Indyjskie mauzoleum, wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiatkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal.

Po zwiedzeniu grobowca, przewodniczka zaprowadziła grupę do warsztatu, gdzie rzemieślnicy misternie rzeźbili przepiękne stoliki z marmuru.Mieliśmy też okazję obejrzeć hinduskie wesele.

{gallery}kkiop/2014/2014.01.22 wycieczka do indii2{/gallery}

 

Tekst jest telegraficznym skrótem obszernej relacji autorki, z pełnej wrażen podróży po Indiach.

A.Koterbicka.

Zdjęcia: Ewa Bohosiewicz.