Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/kkiop/2014/2014.01.22 wycieczka do indii

Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/cache/jw_sig/jw_sig_cache_2141f2b689_003.jpg' for writing: Permission denied in /vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/plugins/content/jw_sig/jw_sig/includes/helper.php on line 152

2014.01.22 WYCIECZKA DO INDII I NEPALU CZ I

Autorka prezentacji: EWA BOHOSIEWICZ

DELHI

Stolica Indii położona nad rzeką Jamuną, 216 m.n.p.m. Drugie co do wielkości po Mubaju, miasto Indii. Centrum kultury i przemysłu.

Na lotnisku zostaliśmy przywitani kwiatami i wodą mineralną, niektórzy kwiaty zostawili sobie na pamiątkę, a woda mineralna przy 40 stopniowym upale była wybawieniem.

MECZET DŻAMI MASDŻIT -MECZET PIĄTKOWY

Zbudowany w latach 1654-1658 przez władcę mogolskiego Szachdżahana z dynastii Wielkich Mogołów. Największa muzułmańska budowla w Indiach. Żeby wejśc do meczetu trzeba być odpowiednio ubranym, bez obuwia (pilnuje go hindus za opłatą). Dziedziniec meczetu może pomieścić 25 tysięcy osób, na elewacji widoczna jest swastyka, w Indiach to symbol szczęścia.

CZERWONY FORT (AGRA)

Kompleks budowli fortecznychw New Delhi. Był pałacem Szaha Dżahana. Fort leży wzdłuż rzeki Jamuny, która odgrywała rolę fosy – teraz jej koryto znajduje się 1 km od fortu. Mur ma dł.2,5 km, jego wysokość waha się w granicach 16m. przy rzece, do 33 w strefie miasta. Czerwony fort jest symbolem uzyskania niepodległości w 1947 r. i tym samym uwolnienia się z rąk Wielkiej Brytanii. Do wnętrza fortu wchodzi się przez Bramę Lahore, wewnątrz szereg budowli o charakterze pałacowym np. Meczet Perłowy, Meczet Klejnotu, Pałac Luster, Sala audiencji publicznych , Sala audiencji prywatnych, gdzie władcy mogolscy przyjmowali dygnitarzy i gości zagranicznych.

OLD DELHI

Jazda rikszą, to możliwość zobaczenia prawdziwego obrazu Delhi, szerokie i bardzo wąskie ulice , po których ruch jest ogromny wprost niewyobrażalny dla nas. W ruchu ulicznym obowiązuje zasada, że pierwszeństwo maja silniejsi, a czerwone światła na skrzyżowaniu służą tylko do ozdoby. Najważniejszy jest klakson używany prawie cały czas. Nie ma limitu osób, które mogą podróżować w pojeździe.

Mijamy domy z dykty i różnych materiałów, wszędzie stosy śmieci, po których hasają dzieci i wychudzone święte krowy. Drogi nie mają chodników, więc ulicami chodzą i jadą wszyscy: ludzie, święte krowy, kozy, psy, riksze, samochody, autobusy, motocykle. Przejście na druga stronę ulicy graniczy z cudem.

Szokują przewody elektryczne, które poprowadzone są na zewnątrz budynków bez żadnego zabezpieczenia.

MAUZOLEUM HUMAJUNA

Kompleks budowli w Nowym Delhi, miejsce ostatniego spoczynku Humajuna (1508-1556), władcy Indii z dynastii Wielkich Mogołów.

W 1993 wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

GHANDI

Zwiedzamy miejsce gdzie odbyła się kremacja zwłok Mahatmy położone w pięknym parku, cel licznych wycieczek.

POSĄG WISZNU I POSTAĆ SZIWY

Wisznu chroni i podtrzymuje wszystko, co jest dobre na świecie. Przedstawia się go z czterema ramionami, w dłoniach trzyma lotos, muszlę, dysk i maczugę. Sziwa to niszczyciel, bez którego nie byłoby możliwości tworzenia, szyję oplatają mu węże a w dłoniach trzyma trójząb.

Tekst na podstawie relacji autorki A. Koterbicka

Zdjęcia Ewa Bohosiewicz.

GHANDI

Zwiedzamy miejsce, gdzie odbyła się kremacja zwłok Mahatmy. To miejsce kultu położone jest w pięknym parku, odbywaja się tu liczne wycieczki, między innymi młodzieży szkolnej.

POSĄG WISZNU I POSTAĆ SZIWY

{gallery}kkiop/2014/2014.01.22 wycieczka do indii{/gallery}

Tekst na podstawie relacji autorki A.Koterbicka

Zdjęcia : Ewa Bohosiewicz