przy Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej

Klub Krajoznawstwa i Ochrony Przyrody

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/kkiop/2014/2014.01.15_wycieczka_dolina_gornego_renu

Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/cache/jw_sig/jw_sig_cache_d30f716828_colmar_kamienica.jpg' for writing: Permission denied in /vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/plugins/content/jw_sig/jw_sig/includes/helper.php on line 152

2014.01.15 WYCIECZKA DOLINĄ GÓRNEGO RENU (JEZIORO BODEŃSKIE-STRASBURG)

Termin: przełom sierpnia i września 2013 r
Autorka Ludmiła Kapłon.

Pierwszą zwiedzaną miejscowością na ziemi niemieckiej było ULM, miasto uniwersyteckie nad Dunajem, z katedrą gotycką o najwyższej w Europie wieży (161m) oraz teatrem miejskim powstałym na początku XVII w. Nazwa ULM oznacza bagno i jest pochodzenia celtyckiego.
Nocowalismy w szwajcarskim miasteczku STEIN am RHEIN ,znanym ze wspaniałych malowideł  na ścianach kamienic.
Następnie odwiedziliśmy SANKT GALLEN- bogate miasto zbudowane w X w. wokół klasztoru benedyktynów założonego w VIIw. przez irlandzkiego mnicha Gallusa. Klasztor znany z biblioteki posiadającej manuskrypty z okresu VII-XIII w.
Po powrocie nad Jezioro Bodeńskie zwiedziliśmy KONSTANCJĘ,  miasto uniwersyteckie, ważny ośrodek turystyczny położony w miejscu, gdzie z jeziora wypływa Ren, na granicy ze Szwajcarią, znane z soboru ( XVw.).,na którym wybrano papieża Marcina V i w trakcie którego spalono na stosie czeskiego reformatora Jana Husa .Zabytki to m.in. katedra pw. Najśw.Maryi Panny i dworzec kolejowy z 1863r.
Atrakcją J.Bodeńskiego jest wyspa MAINAU  znana jako wyspa kwiatów. Ciepły, wilgotny klimat umożliwia uprawę egzotycznych roślin stąd  liczne rabaty z tysiącami ich odmian. Tu też znajduje się pawilon z egzotycznymi motylami.
Po zwiedzeniu wyspy dopłynęliśmy łódką nad wodospady Renu w Schaffhausen, ich łaczna szerokość to 150 m. , a wysokość 23m.. Jest to największy wodospad europejski,  który powstał prawdopodobnie około 15 tys. lat temu.
Po przejechaniu około 200 km, zwiedzilismy BAZYLEĘ, miasto na styku trzech państw, z piękną katedrą i najpiękniejszym w Szwajcarii ratuszem. Obie budowle gotyckie.
Stamtąd już tylko krok do ALZACJI, krainy winnic, gdzie zamieszkaliśmy na kempingu. Wycieczka na najwyższy szczyt Wogezów- Grand Ballon (1424 m) zajęła nam cały dzień. Następnego dnia zwiedziliśmy średniowieczne miasteczko Riquewihr, usytuowane w samym sercu alzackich winnic, zaliczane do jednego z najpiękniejzych miast Francji, z uroczą zabudową i mnóstwem kwiatów.
Kolejnym zwiedzanym miastem jest stolica regionu COLMAR, ośrodek przemysłu włókienniczego.W dawnym klasztorze dominikanów z XIIIw. mieści się muzeum sztuki, Zabudowa    miasta pochodzi w większości z XV-XVIIw., katedrę szacuje się na wiek XIII/XIV.  
Kolejnego dnia wycieczka na Feldberg w pasmie Szwarcwaldu, a następnie wizyta w położonym w górach klasztorze St.Odile.
Ostatni dzień poswięcony był na zwiedzanie Strasburga, stolicy francuskiej Alzacji, szczycącego się wspaniałą katedrą i malowniczą dzielnicą zwaną  „Petite France”.

{gallery}kkiop/2014/2014.01.15_wycieczka_dolina_gornego_renu{/gallery}

Zdjęcia autorki.

Tekst  na podstawie prezentacji Aleksandra Koterbicka