przy Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej

Klub Krajoznawstwa i Ochrony Przyrody

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/kkiop/2013/2013.10.09_wycieczka_w_karkonosze

Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/cache/jw_sig/jw_sig_cache_9c24f4b226_flaga_jeleniej_góry.jpg' for writing: Permission denied in /vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/plugins/content/jw_sig/jw_sig/includes/helper.php on line 152

2013.X.09 WYCIECZKA W KARKONOSZE

W czasie pobytu w sanatorium w Cieplicach (grudzień 2012) poznałem historię  Cieplic zarówno  jako miasta, jak i uzdrowiska.
Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa,lista zabytków liczy około czterdziestu pozycji z czego najbardziej znane to:
    -kościół parafialny pw. Św. Jana z przełomu XVIII/XIX w.
    -kościół ewangelicki ( 1774-1779)
    -zespół pałacowy Schaffgotschów
        pałac 1784-1809
        oficyna pocz. XIX w.
        park, obecnie Park Zdrojowy XVIII i XIX w.
    -pijalnia wód „MARYSIEŃKA”
Występujące w Cieplicach źródła, to wody słabo zmineralizowane, termalne, fluorkowo - krzemowe.
Cieplice w swojej długoletniej historii gościły takie znakomitości jak: John Quincy Adams (późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych), księżna Izabela Czartoryska, książę Stanisław Poniatowski, Wolfgang Goethe.
Jelenia Góra, historyczne  miasto na Dolnym Śląsku, była celem wycieczki w ramach mojego pobytu sanatoryjnego. Miasto jest siedzibą powiatu jeleniogórskiego, Zarządu Karkonoskiego Parku Narodowego oraz polską Stolicą Euororegionu Nysa.  Jest położone w północnej części Kotliny Jeleniogórskiej. Od zachodu otaczają je Góry  Izerskie i Pogórze Izerskie, od północy Góry Kaczawskie, od wschodu Rudawy Janowickie, a od południa Karkonosze. Centrum miasta znajduje się około  kilometra na wschód od zbiegu rzeki Bóbr i  Kamiennej.
Lista zabytków rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa jest tak duża, że wymagałaby kilkukrotnych wycieczek, by poznać chociaż część z nich.

Zamek i Wzgórze Chojnik, znajdują się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Zamek Chojnik, został wzniesiony w XIV w. Rodzina Schaffgotschów była w jego posiadaniu  od 1419. Hans Ulrich von Schaffgotsch został właścicielem zamku na początku XVII w. Pożar w 1675r. zniszczył siedzibę rodu, która już nigdy nie wróciła do dawnej świetności.
Od maja 2012 r. gospodarzem zamku jest Andrzej Ciosański.  Od 1991r. działa w nim Bractwo Rycerskie Zamku Chojnik, które jest organizatorem turnieju kuszniczego, odbywającego się zawsze w trzecią sobotę i niedzielę września.

Opracowanie Tadeusz Piekarz.

{gallery}kkiop/2013/2013.10.09_wycieczka_w_karkonosze{/gallery}