przy Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej

Klub Krajoznawstwa i Ochrony Przyrody

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/kkiop/2013/2013.10.02_przyroda_w_pazdzierniku

Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/cache/jw_sig/jw_sig_cache_ed575376ac_gąska_niekształtna.jpg' for writing: Permission denied in /vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/plugins/content/jw_sig/jw_sig/includes/helper.php on line 152

2013.10.02. TEMAT : PRZYRODA W PAŹDZIERNIKU

Październik to miesiąc poświęcony ochronie przyrody.

    Nazwa miesiąca pochodzi od słowa paździeż – czyli zdrewniałe części łodyg lnu i konopi. Obróbkę włókien tych roślin wykonywano w październiku.
Większość drzew i krzewów ma już dojrzałe nasiona. Nasiona jodły wysypują się już z szyszek, podobnie i innych drzew iglastych. Opadają dojrzałe żołędzie, kasztany, bukiew.                                                                                                                                
Należy wykorzystać to i zebrać je na karmę dla zwierząt. Zbierając owoce z drzew i krzewów na karmę dla ptaków, należy pamiętać, że śnieguliczka, kalina, i berberys utrzymują swoje owoce bardzo długo, nawet do wiosny. Nie zbieramy więc tych owoców, pozostawiając je ptakom do swobodnego skarmiania podczas zimy.
W październiku mamy jeszcze dużo ptaków które nie odleciały do ciepłych krajów i czynią to w tym miesiącu. Są to pliszka siwa i górska, skowronek, pleszka. Kopciuszek, jaskółka dymówka, pierwiosnek, drozd śpiewak, zniczek, szpak, zięba, rudzik. Niektóre z nich próbują u nas zimować wtedy gdy zima zapowiada się łagodnie. Do tych ptaków należą: pliszka , szpak, zięba , potrzos i rudzik, przeważnie samce. Z ptaków drapieżnych odlatują: pustułka, orlik krzykliwy i błotniak stawowy, a z ptaków błotnych: czapla biała, bąk, łabędź niemy, cyraneczka,krakwa, podgorzałka, perkoz dwuczuby, batalion, niektóre brodźce, żuraw i łyska.                   
    Rykowiska jeleni ma się już ku końcowi. W sen zimowy zapada koszatka, popielica. „Utuczone” nietoperze zajmują kryjówki, w których w stanie hibernacji spędzą zimę. Warstwa tłuszczu powoduje, że ważą o 25 do 40% więcej.
Młodym wilkom wyrastają już zęby, do rodziny przyłączają się młode wilki z poprzedniego roku tworząc niewielkie stada, które przez całą zimę będą wspólnie polowały.
Samce saren tracą rogi. Mysz polna wędruje z pola do zabudowań i stert słomy.
Kwitną jeszcze stokrotki, krwawnik, gwiazdnica i bluszcz. Przekwita wrzosiec bagienny, dojrzewają szyszki świerka, twardzioszek czosnaczek wydaje parasolowate
owocniki.

Przysłowia październikowe:
Gdy obrodzą żołędzie zła zima będzie.
Gdy październik łagodny, będzie luty pogodny.

{gallery}kkiop/2013/2013.10.02_przyroda_w_pazdzierniku{/gallery}

Podstawą opracowania był KALENDARZ PRZYRODY autorstwa Henryka Sandnera i Zdzisławy Wójcik, oraz strona internetowa LOP Kielce.
Zdjęcia WIKIPEDIA.                                                                                                        Opracowała Aleksandra Koterbicka