przy Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej

Klub Krajoznawstwa i Ochrony Przyrody

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/kkiop/2013/2013.09.11_zamki_ludwika_ii_bawaria_srodkowa_i_poludniowa

Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/cache/jw_sig/jw_sig_cache_3ddb06ef0b_hohenschwangau-pałacimg_2508.jpg' for writing: Permission denied in /vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/plugins/content/jw_sig/jw_sig/includes/helper.php on line 152

2013.09.11 ZAMKI LUDWIKA II. BAWARIA ŚRODKOWA I POŁUDNIOWA

Bamberg i Norymberga założone w XI wieku należą do historycznej krainy - FRANKONII. Bamberg, założony przez cesarza Henryka II, leży na siedmiu wzgórzach. Charakterystyczne zabytki tego miasta to romańska katedra z czterema wieżami, oraz Stary Ratusz na wyspie rzeki Regnitz, oraz wiele cennych zabytków z okresu renesansu i baroku.
Norymberga założona w tym samym okresie, przez kilka stuleci była niezależnym miastem, tu w 1835 r, położono pierwszą w Europie kontynentalnej linię kolejową do pobliskiego, jeszcze starszego miasteczka Fuert. Na wzgórzu zamkowym widnieje wielki kompleks budynkóww cesarskich z okresu średniowiecza po późny gotyk. Gotyckie kościoły św.Sebastiana i św Wawrzyńca pełne są dzieł najznakomitszych twórców gotyku i renesansu, m.in. Wita Stwosza.
Regensburg (Ratyzbona), założona w 179 r. przez Rzymian, z tego okresu pozostała Porta Pretoria-brama w murach miejskich. Kamienny most z 1135r. na Dunaju był wówczas jedyną przeprawą przez rzekę. Katedra św Piotra z XIII w. o szlachetnych proporcjach posiada nietypowy trójkątny portal. W mieście kupcy pobudowali w średniowieczu wieże w stylu włoskim, pełniły one funkcje reprezentacyjne.
Monachium wraz z zamkami Ludwika II Bawarskiego należy do Bawarii Górnej. Miasto założone w XII w. zostało w znacznym stopniu zniszczone pod koniec II wojny światowej. Cennym zabytkiem jest kościół Frauenkirche, poza nim kilka wspaniałych kościołów, stary renesansowy ratusz, bramy miejskie. Monachium wzbogaciło się w XIX w, kupcy ufundowali okazały  ratusz neogotycki. Obecnie jest to prężny ośrodek życia naukowego i kulturalnego,  słynne są muzea malarstwa Stara Pinakoteka ze zbiorami od XIV do XVIII w , Nowa Pinakoteka od klasycyzmu po art nouveau oraz Glipoteka -  muzeum sztuki starożytnej. My zwiedziliśmy Nową Pinakotekę.
Ostatnim punktem programu były zamki Ludwika II z rodu Witelsbachów, położone u stó Alp. Zwiedziliśmy Hohenschwangau, Neuschwanstein oraz Linderhof, otoczone pięknymi ogrodami. Dwa ostatnie zostały wybudowane przez Ludwika w drugiej połowie XIX w. Zadziwiają swoim bogatym wyposażeniem zwiedzających je tłumnie turystów.

{gallery}kkiop/2013/2013.09.11_zamki_ludwika_ii_bawaria_srodkowa_i_poludniowa{/gallery}

 

Opracowanie i zdjęcia Ludmiła Kapłon.