Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/kkiop/2013/2013.06.05 z lotu ptaka

Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/cache/jw_sig/jw_sig_cache_b07814d59a_cape_town_afryka.jpg' for writing: Permission denied in /vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/plugins/content/jw_sig/jw_sig/includes/helper.php on line 152

5.06.2013 Z LOTU PTAKA CZĘŚĆ 1

Film z cyklu  „ZIEMIA- NASZ DOM” nakręcony przez Arthusa Bertranda.

Po czterech i pół miliarda lat istnienia, niebieska planeta znajduje się na skraju zniszczenia. „Chronić możemy tylko to, co dobrze znamy”- twierdzi Arthus Bertrand i dlatego od 15 lat realizuje swój wielki projekt – dokumentuje stan Ziemi na przełomie wieków za pomocą zdjęć lotniczych.
Zaczęło się od wystawy zdjęć i albumu, który w krótkim czasie osiągnął status bestselleru. Arthus-Bertrand postanowił zatem rozszerzyć swoje przedsięwzięcie o serię dokumentalną.

„Za późno na pesymizm” – przekonuje słynny fotograf. Ziemi dokuczają problemy zbyt poważne, by można je było ignorować. Aby ukazać bolączki planety, Arthus-Bertrand wyprawił się w kolejne jej zakątki, ukazując piękno dzikich obszarów i bezwzględne niebezpieczeństwa, jakie na nie czyhają.
Olśniewające lasy Gabonu, majestatyczne szczyty górskie w Japonii, dżungle  Indonezji... .Wszystkie te miejsca można podziwiać z lotu ptaka, przepięknie sfotografowane przez pomysłodawcę serialu. Myli się jednak ten, kto sądzi, iż „ Ziemia widziana z nieba” to jedynie kolekcja sielankowych widoków. Cykl podejmuje szereg zagadnień dotyczących przyszłości życia na planecie. Nadmierna konsumpcja, zmiany klimatyczne, grabieżcza polityka wydobywania wyczerpujących się złóż paliw kopalnianych, klęski żywiołowe i wymieranie gatunków – to wszystko rozgrywa się cały czas, przybliżając rodzaj ludzki do wielkiej katastrofy.

Wyprawiając się w różne miejsca – od Kenii poprzez Jordanię, Australię, Indie, po Alaskę – Arthus Bertrand przygląda się przerażającym konsekwencjom ludzkiej chciwości i ignorancji, unaoczniając zagrożenia płynące z deforestacji, topnienia pokrywy lodowej i globalnego ocieplenia. Spotyka ludzi wystawionych na ciężką próbę wskutek zmian w ich najbliższym otoczeniu, a także ostatnich idealistów codziennie ponoszących wysiłek na rzecz ratowania przyrody przed destrukcją. Na
przykład Grego Dilu, który niesie pomoc orangutanom z Borneo, czy amerykańskiego strażaka Dana Jaksona, walczącego z pożarami szalejącymi w Kalifornii.
„Ziemia – nasz dom” to niezwykły dokument o ogromnej sile wyrazu. Hipnotyzujący
pięknem i nastrojową muzyką, pełen liryzmu i emocji obraz miejsca, którego ratowanie powinno być priorytetem całego rodzaju ludzkiego. To wezwanie do zadumy i działania, sygnał na alarm i początek przebudzenia.
{gallery}kkiop/2013/2013.06.05 z lotu ptaka{/gallery}
Na podstawie  filmu i materiałów z WIKIPEDII opracowały:  Aleksandra Koterbicka i Jadwiga Szandar