przy Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej

Klub Krajoznawstwa i Ochrony Przyrody

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/kkiop/2013/2013.03.20 makrokosmos

Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/cache/jw_sig/jw_sig_cache_7de843d97e_gęś_gęgawa_w_locie.jpg' for writing: Permission denied in /vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/plugins/content/jw_sig/jw_sig/includes/helper.php on line 152

20.03.2013 Makrokosmos

Nagrodzony OSCAREM „MAKROKOSMOS”, kontynuacja dzieła zapoczątkowanego w „MIKROKOSMOSIE”, tak jak jego poprzednik, przełamuje konwencję filmu przyrodniczego.
Jego bohaterami są ptaki migrujące w poszukiwaniu pożywienia i miejsc lęgowych.
Kamera towarzyszy kilku stadom przemieszczającym się po różnych szerokościach geograficznych, pokazując ich życie i zwyczaje z perspektywy lotu ptaka. Dzięki pięknym i unikalnym zdjęciom cały film jest poetycką opowieścią o wolności, miłości i walce o przetrwanie.
Wydawca  PRESSPUBLICA sp.z o.o
Cykl z FILMOTEKI PRZYRODNIKA.

Wędrówki ptaków, to historia wielkich odlotów z nadzieją powrotów, tysiąckilometrowych niebezpiecznych podróży i nieustannej walki o przetrwanie.
Arktyczne ptaki lecą na północ, niektóre nieprzerwanie dzień i noc, inne często zatrzymują się na odpoczynek.
W czasie swych wędrówek ptaki kierują się położeniem Słońca, Księżyca i gwiazd. Wyczuwają zmiany natężenia pola magnetycznego Ziemi, pokonują różne odległości.
Żuraw, który zimuje na Półwyspie Iberyjskim, zmierzając do lasów borealnych, pokonuje odległość 4000 km.
Gęś gęgawa, zimuje w basenie Morza Śródziemnego, migruje do Skandynawii, pokonuje dystans 3000 km.
Rybitwa popielata, ptak który odbywa najdłuższe wędrówki w jedną stronę, nawet 30 000 km.
To tylko 3 spośród 18 prezentowanych w filmie gatunków ptaków i ich możliwości migracyjnych. Krótka relacja nie pozwala na podanie długości wędrówek wszystkich  ptaków -bohaterów filmu.


{gallery}kkiop/2013/2013.03.20 makrokosmos{/gallery}

 

Film
z filmoteki kol.Mariana Gładkiego,słowo wstepne i prezentacja Magdalena Łapszyńska.