przy Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej

Klub Krajoznawstwa i Ochrony Przyrody

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/kkiop/2013/2013.02.20 izrael

Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/cache/jw_sig/jw_sig_cache_c726d40761_jezioro_genezaret.jpg' for writing: Permission denied in /vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/plugins/content/jw_sig/jw_sig/includes/helper.php on line 152

20.02.2013 IZRAEL

autor- LUDMIŁA KAPŁON

W listopadzie 2012 roku odbyłam bardzo ciekawą dla mnie wycieczkę do Izraela i Jordanii. Wrażeń było tak wiele, że postanowiłam podzielić moją relację z pobytu na dwie części.
IZRAEL- małe państwo, dziesięciokrotnie mniejsze od Polski, nosi na sobie ślady licznych, bardzo starych kultur i stanowi jeden z najciekawszych celów wyjazdów, zarówno dla turystów, jak i pielgrzymów. To, co zrobiło na mnie największe wrażenie i co utkwiło w pamięci:
TWIERDZA MASADA,usytuowana w sąsiedztwie Morza Martwego, na górze o wysokości 462 m nad jego poziomem- symbol oporu Izraelitów  wobec obcego ucisku. Makieta pokazuje jej  zabudowę za czasów rzymskich, zdjęcie ścieżki pokazuje skalę wielkości. W 2001 roku MASADA została wpisana przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa.
JEROZOLIMA- ciekawa jako całość, a szczególnie najstarsza i największa świątynia chrześcijańska -Bazylika Bożego Grobu, zbudowana w XI wieku na miejscu, gdzie wg tradycji umarł i został pogrzebany Jezus Chrystus.
JEZIORO TYBERIACKIE, zwane też Genezaret, miejsce gdzie Chrystus nauczał, dokonał cudu rozmnożenia chleba i ryb oraz powołał Piotra na swojego następcę na ziemi.
EJLAT- kurort nad Zatoką Morza Czerwonego -Akaba oraz Morza Martwego- fenomen przyrodniczy i kurort leczniczy.

{gallery}kkiop/2013/2013.02.20 izrael{/gallery}