przy Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej

Klub Krajoznawstwa i Ochrony Przyrody

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/kkiop/2013/2013.02.13 zamki i palace kotliny jeleniogorskiej

Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/cache/jw_sig/jw_sig_cache_5eb3b8c9f7_nowy__dwór_-kowary.jpg' for writing: Permission denied in /vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/plugins/content/jw_sig/jw_sig/includes/helper.php on line 152

13.02.2013 ZAMKI I PAŁACE KOTLINY JELENIOGÓRSKIEJ

W Kotlinie Jeleniogórskiej, na powierzchni kilkudziesięciu km kwadratowych, znajduje się
 ponad 30 pałaców, zamków i dworskich majątków, położonych wśród parków. To najgęściej zabudowane arystokratycznymi posiadłościami miejsce w Europie.
W Dolinie Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej nie ma dwóch takich samych rezydencji. Jednym z odkrywców regionu u stóp Śnieżki był hrabia Friedrich von  Reden, który kupił w 1789 roku spory majątek w dzisiejszym Bukowcu. To za nim przybyli tu baronowie, dyplomaci, król Pruski Fryderyk Wilhelm III i jego rodzina.
Nie sposób omówić historii tych rezydencji, jedne odzyskały dawną świetność, inne popadły w ruinę, nikt już nie przywróci im dawnego blasku, a szkoda.
Pałac w Wojanowie-wzniesiony 1607 r., styl renesansowy.
Nowy Dwór w Kowarach-zbudowany w1570 przez Kacpra Schaffgotscha dla syna.
Pałac Dębowy w Karpnikach-w 1875 marszałek Ulrich de Tomneux von Saint Paul wznosi okazałą rezydencję z równie wspaniałym parkiem-ogrodem.
Pałac Schaffgotschów w Cieplicach-1784-1788, zbudowany dla syna księcia.
Pałac w Miłkowie-druga połowa XVII wieku, po pożarze w 1768 roku odbudowany przez ówczesnego właściciela,hrabiego von Lodron.
Zamek Chojnik -ruiny.
{gallery}kkiop/2013/2013.02.13 zamki i palace kotliny jeleniogorskiej{/gallery}
Prezentacja z prywatnej kolekcji Marii Lasko
Opracowana na podstawie źródeł:
www.dolinapałaców.pl
www.onet.pl
www.karkonosze.pl