przy Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej

Klub Krajoznawstwa i Ochrony Przyrody

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/kkiop/2013/2013.01.16 wielkie migracje

Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/cache/jw_sig/jw_sig_cache_a41e978a2c_1._kolonia_monarchów.jpg' for writing: Permission denied in /vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/plugins/content/jw_sig/jw_sig/includes/helper.php on line 152

16.01.2013 WIELKIE MIGRACJE

Film przyrodniczy, jeden z kilku odcinków zrealizowanych przez ekipę National Geographic.
Wyd. Presspublica sp.zo.o.2005.

Życie wszystkich stworzeń od planktonu po malijskie słonie, jest całkowicie zależne od możliwości przemieszczania się. Na tym polega natura migracji: wędruj albo giń.
Z całej plejady wędrujących zwierząt, o których opowiada film, przedstawimy kilka:
DANAID WĘDROWNY - lub monarcha, motyl dobrze znany ze względu na to, że populacje z Ameryki Północnej odbywają masowe migracje. Na jesieni, lecące na południe motyle mogą pokonywać odległość prawie 3000 km. Zimowiska monarchów znajdują się w Kaliforni w lasach na wysokości 3000 m.n.p. morza. Po wiosennym przebudzeniu ze snu zimowego monarchy odbywają kopulacje na terenie zimowisk, po czym rozpoczynają wedrówkę na północ.
ANTYLOPA GNU i ZEBRA- każdego roku tysiące zebr razem z ogromnymi stadami gnu, wyruszają na wielką wędrówkę, migrując na północ ze wschodnioafrykańskich równin Serengeti na łąki Masai Mara (rezerwat). Niestrudzenie maszerują po bezkresnych równinach, zatrzymując się na kolejnych żerowiskach. Kiedy pastwiska wysychają, zwierzęta ruszają w dalszą drogę, ku zielonym łąkom. Po zmianie pór roku zwierzęta powracają na południe, powtarzjąc swój cykl migracyjny rok po roku. Największym zagrożeniem jest pokonanie rzeki Mara pełnej krokodyli.
KRAB CZERWONY (Gecarkoidea natalis)-żyje tylko w jednym miejscu na Ziemi, na Wyspie Bożego Narodzenia na Oceanie Indyjskim. Jesienią, kiedy napływają pierwsze monsuny, dorosłe co najmniej czteroletnie kraby, wychodzą ze swoich norek na całej wyspie i masowo wędrują nad morze. Pierwsze wyruszają samce, kopią norki w piasku,wkrótce dołączają do nich samice. Po kopulacji, samice zostają w jamkach zasypane przez dwa tygodnie, czekając na rozwinięcie się jaj. W odpowiednim czasie wygrzebują się z piasku, wchodzą do morza i znoszą jaja, potem wracają do lasu.
PŁETWAL BŁĘKITNY – jego pożywienie stanowi głównie kryl i ryby. Odbywa regularne wędrówki z chłodniejszych wód do tropikalnych terenów lęgowych, gdzie zimą rodzą się małe. Noworodek ma za słabo wykształconą warstwę tłuszczu, by przeżyć w wodach Arktyki lub Antarktydy.

Narrację lektora uzupełniono wiadomościami i zdjęciami z Wikipedii oraz National Geographic Channel.
Realizując filmy przyrodnicze, Zespół National Geographic, spędził w terenie dwa i pól roku i przebył 670.000 km, w dwudziestu krajach, na wszystkich siedmiu kontynentach.
Kolejne odcinki z tej serii to :
PRZEDŁUŻENIE GATUNKU, UCZTA LUB GŁÓD, WYŚCIG O ŻYCIE.

{gallery}kkiop/2013/2013.01.16 wielkie migracje{/gallery}