przy Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej

Klub Krajoznawstwa i Ochrony Przyrody

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galeria/kkiop/2013/2013.01.02_mikrokosmos

Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/cache/jw_sig/jw_sig_cache_4e7f59bef0_01.jpg' for writing: Permission denied in /vol1/users/pttk_gliwice/gliwice.pttk.pl/plugins/content/jw_sig/jw_sig/includes/helper.php on line 152

02.01.2013 Mikrokosmos

Film prod FRANCJA,WŁOCHY, SZWAJCARIA
reżyser Claude Nuridsay, Marie Perennou

Mikrokosmos to historia, która prowadzi nas do świata, z jakim codziennie się stykamy, a o którym tak mało wiemy. Zostajemy zabrani tam, gdzie minuta dla jego mieszkańców jest godziną, godzina dniem, a dzień bardzo często całym życiem. Bohaterami są głównie owady. Nie sposób przedstawić wszystkich „aktorów” prawie 1,5 godzinnego filmu, poznajmy chociaż niektórych z nich.

 

WIDŁOGONKA SIWICA – motyl nocny, duży, rozpiętość skrzydeł 6,8-7,8 cm. Ciekawa jest  gąsienica, za głową w czerwonym pierścieniu jest otwór, przez który w momencie zagrożenia wystrzykuje żrącą wydzielinę – aldehyd mrówkowy. Występuje na obrzeżach lasów i dróg w zaroślach z topolami i wierzbami.

KOROWÓDKA ŚRÓDZIEMNOMORSKA—motyl nocny, średniej wielkości. Gąsienice owłosione, żyją gromadnie, wieczorami wychodzą na żer, rano wracają do gniazda. Podczas wędrowania tworzą charakterystyczny korowód, długi na kilka metrów. Na świecie występuje 100 gatunków korowódek, w Polsce tylko dwa: korowódka sosnówka i korowódka dębówka. Korowódka śródziemnomorska jest szkodnikiem w drzewostanach sosnowych południowej Portugalii, Greccji, Hiszpanii,Turcji i Izraela.

PIĘKNIŚ SUŁTANEK- największy europejski motyl dzienny, rozpiętość skrzydeł 75-85 mm. Cecha charakterystyczna – na każdym skrzydle tylnym dwa ogonkowe wyrostki. W Europie Środkowej nie wystepuje.

KULANKA POSPOLITA- wielkość 5-20 mm, 250 gatunków, wystepują w wielu siedliskach od morskich wybrzeży po góry, w ściółce i butwiejących częściach roslin. Zwijanie się w kulkę to pozycja obronna. Kulanka skalna ma różne wzorki.

STROJNICA BALDZASZKÓWKA - pluskwiak w wyraźne czerwono-czarne wzory. Wiele gatunków ma kolor brązowy lub zielony. Występuje wśród ziół, zarośli i drzew porastających b. różne siedliska w słonecznych stanowiskach południowej Europy. Od kilkunastu lat, coraz częściej w Polsce. Na terenie kraju, jest gatunkiem pospolitym, spotykanym na łąkach i w lasach, żeruje najczęściej na kwiatach roślin z rodziny baldaszkowatych.
Inni bohaterowie filmu to: JELONEK ROGACZ, KOSTRZEŃ, ŁĄTKA DZIEWECZKA, MRÓWKA  RUDNICA.

 

{gallery}kkiop/2013/2013.01.02_mikrokosmos{/gallery}

Opracowano na podstawie:

1.George C.Mc Gawin-KIESZONKOWY ATLAS OWADÓW I PAJECZAKÓW
2.Heiko Bellmann         ATLAS MOTYLI

Magdalena Łapszyńska
Aleksandra Koterbicka